Існуюча система технічного регулювання в Україні є неефективною і не гарантує безпеку.
Вона не враховує реалій ринку, перешкоджає веденню бізнесу та обтяжує державний бюджет:
-
дорогі та тривалі процедури перешкоджають випуску нової продукції та впровадженню нових технологій;
-
надмірне регулювання пригнічує конкурентноздатність підприємств і заважає їх виходу на міжнародні ринки;
-
Застарілі методи не гарантують безпеки, проте відволікають бюджетні ресурси;
-
Численні повноваження, сконцентровані в одному відомстві створюють конфлікт інтересів.
А головне - вона суперечить зобов'язанням України перед СОТ та обмежує підприємницьку ініціативу за часів кризи.
Ці питання обговорювали представники бізнесових та галузевих асоціацій, неурядових та міжнародних організацій, дослідницьких центрів, протягом семінару «Технічне регулювання в Україні: що означатиме реформа для підприємців», проведеного за ініціативи ДержКомПідприємництва, Міністерства економіки України та Проекту IFC «Ділове середовище та розвиток підприємництва в Україні» 10 березня.
Учасники семінару визнали, що в умовах кризи самих лише фінансових заходів недостатньо: спрощення умов для ведення бізнесу є чи не найдієвішим способом підтримки вітчизняного виробника. І серед інших заходів має бути реформа системи технічного регулювання, першими кроками якої мають стати «де-факто» добровільність стандартів та скорочення обсягів обов’язкової сертифікації, для зокрема для харчової продукції та сфери послуг.
«Вступивши до СОТ, Україна взяла на себе зобов’язання України у сфері сертифікації та стандартизації, виконання яких є так само важливим і для захисту державою українського бізнесу, особливо в умовах економічної скрути», - підкреслив у своєму привітальному слові Мартін Райзер, директор Світового банку по Україні, Білорусі та Молдові.
Організатори планують проведення серії подібних семінарів в обласних центрах (Житомирі, Львові, Дніпропетровську, Харкові, Донецьку, Кіровограді, Миколаєві), а також у Києві - спеціально для фахівців міністерств та відомств, залучених до реформи.
«В результаті цих семінарів представники держави та бізнесу зрозуміють важливість термінових змін у системі технічного регулювання, та ознайомляться з підходами до реформи, що використовувались у країнах», - підсумував Сергій Осаволюк, координатор Проекту IFC «Ділове середовище та розвиток підприємництва».
Детальне дослідження системи технічного регулювання України - у дослідженні IFC «Технічне регулювання в Україні: захист прав та безпека споживачів» на www.ifc.org/Ukraine/bee (розділ «Матеріали проекту»).